KELLENBERGER 1500 U
An de fabricație
2025
Stare
Utilizat (complet funcțional)
Locație
Bienne Elveția
Mașină de rectificat cilindrică KELLENBERGER 1500 U
more Images
KELLENBERGER 1500 U
KELLENBERGER 1500 U
KELLENBERGER 1500 U
KELLENBERGER 1500 U
KELLENBERGER 1500 U
KELLENBERGER 1500 U
KELLENBERGER 1500 U
KELLENBERGER 1500 U
KELLENBERGER 1500 U
KELLENBERGER 1500 U
KELLENBERGER 1500 U
KELLENBERGER 1500 U
KELLENBERGER 1500 U
Date despre utilaj
Denumirea mașinii:
Mașină de rectificat cilindrică
Producător:
KELLENBERGER
Model:
1500 U
Număr de mașină:
1845/455
An de fabricație:
Stare:
recondiționat general (utilizat)
Funcționalitate:
complet funcțional
Preț și locație
Locație:
Rte de Soleure 145, 2504 Bienne, Schweiz Elveția
A204-41380
Număr de referință:
Actualizare:
ultima dată la 03.11.2025
Descriere
Complet revizuit:
Mecanică, geometrie, hidraulică și piese electrice
Piesă de lucru principală pentru piatră abrazivă:
Piesă de fixare piesă de prelucrat:
Piesă contrapunct:
Dispozitiv de rectificare interioară:
Sistem hidraulic:
Demontare, înlocuire motor, înlocuire furtunuri, piese defecte și uzate. Verificare bloc hidraulic.
Ax X:
Ax Z:
Sistem de măsurare:
Afișaj digital pe 2 axe inclus.
Panou electric:
CARACTERISTICI TEHNICE
Distanța între centre: 1500 mm
Distanța între centre (cu suprapunere contrapunct): 1650 mm
Înălțimea centrelor, standard: 125 mm
Înălțimea centrelor cu suport de reazem: 225/250 mm
Giedpfx Alsxt Ilfonet
Diametru maxim de rectificare: Ø 250 mm
Diametru maxim de rectificare cu suport de reazem: 450/500 mm
Masă:
Suprafață utilă: 2060x140 mm
Lungime și lățime max. pentru planare: 1750x200 mm
Deplasare longitudinală manuală sau hidraulică: 1750 mm
Mișcare manuală masă, 1 tură manivelă – rapidă: 20,006 mm
Mișcare manuală masă, 1 tură manivelă – fină: 2,457 mm
Viteză masă, continuu, hidraulic: -6 m/min
Pivotare masă: 6°
Oprire, revenire: 0-5 sec.
Ax de lucru:
Viteză piesă, reglabil electric continuu: 20-400 min⁻¹
Pivotare: 360°
Con interior ax de lucru: CM5
Contrapunct:
Con interior ax de contrapunct: CM3
Cursă revenire ax manual sau hidraulic: 30 mm
Con interior diamant pentru rectificare: CM0
Cap de rectificare universal:
Deplasare transversală glisieră piatră: 285 mm
Deplasare rapidă glisieră piatră, înainte și înapoi: 40 mm
Viteze ax rectificare: 1500 – 1700 – 2200 – 3600 min⁻¹
Deplasare verticală ax rectificare, înălțime centrelor: 125-330 mm
Piatra de rectificat cilindric, max: 400x50x127 mm
Piatra de rectificat plan, max: 250x20x76 mm
Pivotare cap de rectificare cu blocare la fiecare 90°: 270°
Avans piatră:
1 diviziune vernier: 0,005 mm/Ø
Avans automat max: 0,9 mm/Ø
Motoare:
Motor ax de rectificare: 2’900 min⁻¹ / 4,0 CP
Motor ax de lucru: 3’000 min⁻¹ / 2,0 CP
Motor pompă de răcire: 2’850 min⁻¹ / 0,12 CP
Dispozitiv pentru rectificare interioară:
Aleza: 70 mm
Viteză ax rectificare int. Ø70 mm: 14.000 min⁻¹
Viteză ax rectificare int. Ø50 mm: 21.000 min⁻¹